منوی سایت
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 201435
  • بازدید امروز : 134
  • بازدید دیروز : 182
  • بازدید این ماه : 5547
  • بازدید ماه قبل : 7713
  • آخرین بازدید : سه شنبه 1 مرداد 1398 (18:21) ب.ظآذربایجان شرقی ، گره خورده با تاریخ و تمدن ، تنیده بر قامت اصالت و سیراب از سر انگشتان هنرمند مردمانی است که از دیر باز تا کنون تمام توان خود را به کار بسته اند و یادگارانی بس ارزشمند برای ما و آیندگان به جای گذاشته اند. جای جای این سرزمین کهن نشانی از زیبایی، هنر و تمدن را در خود جای داده است. که در زیر نگاهی اجمالی به آن خواهیم داشت:

روستای کندوان
روستای تاریخی کندوان با ویژگی های ممتاز جغرافیایی و طبیعی یکی از روستاهای شگفت انگیز کشور محسوب می‌گردد. معماری زیبای صخره ای آن به همراه آب و هوای مطبوع کوهستانی، قرار گرفتن در دره زیبای کندوان ، وجود رودخانه، باغات سرسبز منطقه، وجود آب معدنی با خاصیت درمانی، مناطق ییلاقی اطراف روستا، چشم انداز زیبای منطقه، منزلگاه مسافرین خارجی و ایرانی گشته است. این روستا بافاصله 65 کیلومتری از شهر تبریز در دامنه های کوه سهند قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری و مناطق دیدنی تبریز
تبریز باقدمت چندین هزار ساله یکی از شهرهای کهن و تاریخی کشور عزیزمان ایران است. قدیمی ترین ذکر از نام تبریز ، در کتیبه سارگن دوم پادشاه آشور به سال 714 قبل از میلاد آمده است. تبریز در منابع تاریخی با نام های تورز، تورژ، تورش و دورژ آمده است. مرور تاریخ اخیر تبریز بویژه در دیدار از مقبره الشعراء، خانه مشروطه، ارک، مسجد کبود و دهها بنای بیادگار مانده از گذشته های دور و نزدیک جنبه عینی می یابد.

بازار بزرگ تبریز
بازار تبریز یکی از بزرگترین و مهمترین بازار های سرپوشیده در سطح ایران و قاره آسیا به شمار می رود. این بازار با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، بزرگترین بازار سرپوشیده جهان است. این بازار از بازارچه ها، تیمچه ها، سراها و کاروانسراهای متعددی تشکیل یافته است که از جمله می توان به بازار امیر، تیمچه مظفریه، راسته بازار اشاره کرد.

آثار تاریخی و فرهنگی تبریز
تبریز بارها در طول تاریخ بر اثر زمین لرزه آسیب جدی دیده و بارها در اثر حمله سلجوقیان، مغولان، عثمانی، اشغال تبریز توسط روس ها دچار خرابی های شدیدی شده است. این جنگ ها و زمین لرزه های مکرر، بخش های عمده ای از قسمت‌های قدیمی شهر را نابود کرده است. از جمله مکان های دیدنی این شهر می توان به ائل گلی، مسجد کبود، عمارت شهرداری، ارگ علیشاه، مقبره الشعرا، بقعه سید حمزه، عون بن علی، باغ کمال، ربع رشیدی، برج آتشنشانی، خیابان تربیت، حمام نوبر، چرم سازی خسروی، مدرسه رُشدیه، مدرسه اکبریه، مسجد استاد شاگرد، پل قاری، پل آجی چای، برج خلعت پوشان، بقعه سید ابراهیم، بقعه سیاه پوش اشاره کرد.

موزه های تبریز
شاید بتوان آذربایجان شرقی را به دلیل داشتن 22 موزه تاریخی، فرهنگی و طبیعی و بسیاری از موزه های خصوصی کوچک و بزرگ، ویترینی از موزه ها نامید. از جمله این موزه ها می توان به موزه آذربایجان، موزه مشروطه، موزه قاجار، موزه عصر آهن، موزه قرآن و کتابت، موزه سنجش، موزه شهر و شهرداری، موزه محرم، موزه زنده سفال، موزه حیات وحش، موزه کاریکاتور و موزه اسناد شهریار اشاره نمود.

خانه های تاریخی تبریز
خانه های قدیمی تبریز با معماری خاص خود، از جمله آثار تاریخی و ارزشمند این شهر به شمار می آیند. قدمت اکثر خانه‌های تاریخی تبریز به دوران پس از قاجار می رسد. تعدادی از این خانه ها عبارتند از خانه بهنام، خانه قدکی، خانه گنجه ای زاده، خانه حیدزاده، خانه اردوبادی، خانه لاله ای، خانه شربت اوغلی، خانه ختایی، خانه حریری، خانه ثقه الاسلام، خانه پروین اعتصامی و خانه کمپانی.

جلفا
شهرستان جلفا در شمال غربی تبریز قرار گرفته و فاصله مرکز این شهرستان با مرکز استان آذربایجان شرقی 146 کیلومتر است. کلیسای سنت استپانوس، حمام کردشت، کلیسای چوپان، قلعه عباس میرزا، مزار حکیم ابوالقاسم نباتی، بقعه امامزاده شعیب دوزال در زمره شاخص ترین آثار این شهرستان قرار میگیرد. ضمن آنکه منطقه نمونه گردشگری سواحل ارس، روستای کردشت، منطقه حفاظت شده کیامکی، روستای اوشتبین و آسیاب خرابه از جمله جاذبه های گردشگری شهرستان جلفا محسوب می شوند. منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس نیز در این شهرستان قرار گرفته است.

کلیبر
شهرستان کلیبر در شمال شرقی استان آذربایجان شرقی قرار گرفته و فاصله مرکز این شهرستان با تبریز 183 کیلومتر است. قلعه بابک، برج فرخی، زیارتگاه شاهزاده قاسم، کلیسای وینق و پل تیروان در زمره شاخص ترین آثار این شهرستان قرار می گیرند. ضمن آنکه منطقه نمونه گردشگری قلعه دره سی ، آبگرم متعلق در بخش آبش احمد و جنگل های سرسبز ارسباران از جمله جاذبه های گردشگری شهرستان کلیبر محسوب می شوند. برخی از محصولات باغی نظیر گردو و نیز میوه ای بنام ذغال اخته که در مناطق جنگلی این شهرستان به عمل می آید. از معروفیت خاصی برخوردارند. ورنی بافی، جاجیم بافی و گلیم بافی از هنر های سنتی و صنایع دستی این شهرستان محسوب می شود.

هشترود
شهرستان هشترود در جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است و فاصله مرکز این شهرستان با تبریز 133 کیلومتر است. محوطه های باستانی، مبین ارزش تاریخی و سابقه تمدنی این منطقه است. قلعه باستانی آژدهاک از دوران اشکانیان، بقعه بایزید یسطامی و مسجد جامع هشرود در زمره شاخص ترین آثار این شهرستان قرار می گیرند. ضمن آنکه منطقه نمونه گردشگری قلعه ضخاک، غار آقا بلاغ، روستای دلمه، سد سهند از جمله جاذبه های گردشگری شهرستان هشترود محسوب می شوند. شهرستان هشترود یکی از مهمترین تولیدکنندگان گندم دیم در کشور محسوب می شود. قالیبافی از هنر های سنتی و صنایع دستی این شهرستان محسوب می شود.

 

تلفن:     7- 33224951-009841 
فاکس:       33224958-009841
پست الکترونیک: 
info@lalehhotel.com
روابط عمومی : irtdc.pr@gmail.com